O życiu, śmierci i miłości

Sylwia Wójcik, psychoterapeutka z Poznania wraz z zespołem naukowców, badaczy, psychologów, psychoterapeutów i nauczycieli organizują dla nas spotkania online – wykłady, rozmowy, warsztaty – na temat życia i śmierci.

Przez 10 dni (12 -21 marca) będziemy zgłębiać zagadnienia, o których myślimy na różnych etapach życia. Oto tytuły niektórych spotkań: „Chcę umrzeć, żyjąc”, „Lekcje umierania; a gdyby został ci rok życia”, „Nieumieralność”, „Warsztaty opowiadania historii o śmierci i przemijaniu.”

Mam zaszczyt być prelegentką na tej konferencji. Przygotowuję dwa wystąpienia: „Zostaje tylko miłość” i „Śmierć z każdym oddechem”. Kilka słów o nich:

Zostaje tylko miłość

Przez wiele lat słuchałam opowieści ludzi, którzy stracili bliskich – pożegnali rodziców, ukochanych mistrzów, partnerów, mężów, żony, przyjaciół, dzieci. To były rozmowy o życiu i o śmierci, a nade wszystko o miłości. Zostaje tylko miłość – to zdanie okazywało się pointą niemal każdej z tych rozmów. Nierzadko wśród bólu i łez wybrzmiewało jak pieśń pochwalna życia, jak powrót do domu: wnosiło współczucie, spokój, ulgę i odprężenie. Pamiętam te rozmowy, ponieważ tak poruszających spotkań nie sposób zapomnieć; złożyły się na książkę „Możesz odejść, bo cię kocham. O śmierci, pożegnaniu i życiu po stracie.”

Zostaje tylko miłość. Jak to możliwe, że nie wiemy tego w czasie, gdy nasi bliscy są z nami, żyją? Jak odkrywać tę prawdę każdego dnia?

Śmierć z każdym oddechem

Jesteśmy świadomi, że żyjąc umieramy – z każdym rokiem, miesiącem i dniem, z każdą godziną i oddechem. To dobra wiadomość, ponieważ świadomość przemijania, kruchości nas samych i naszego życia staje się kotwicą wszystkiego, co w życiu najistotniejsze i najpiękniejsze.

Umierając z każdym oddechem stajemy się pełni życia. To stąd płynie prawdziwe zaangażowanie, oddanie i docenienie chwili, która właśnie trwa i nigdy się nie powtórzy. W tej chwili jest nasze życie i tylko w niej.

Świadome umieranie z każdym oddechem to najpotężniejsza z praktyk. Czym w istocie jest? Od czego zacząć?

Zapraszam.

Wszelkie info o konferencji na stronie https://www.subscribepage.com/konferencja_zycie_smierc

Na stronie https://www.facebook.com/sylwiawojcikczasnazmiany 20-minutowe rozmowy z prelegentami przed konferencją.