Szympansy mają cechy, które do niedawna przypisywaliśmy wyłącznie ludziom, twierdzą naukowcy. Są empatyczne i altruistyczne, i to nie tylko wobec krewnych.
Badacze z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej im. Maksa Plancka w Lipsku dowiedli, że szympansy są skore do pomagania innym, nawet wtedy, gdy wymaga to od nich znacznego wysiłku i wiedzą, że za pomoc nie dostaną żadnej nagrody. Potrafią być szczodre i wspaniałomyślne. W jednym z eksperymentów za każdym razem wybierały takie opcje, które były korzystne dla innych. Z siedmiu szympansów biorących udział w eksperymencie ani jeden nie okazał się egoistą.
To nieustanne zwracanie uwagi na potrzeby innych członków stada sprawia, że związki uczuciowe, jakie tworzą w klanie, są niezwykle silne. Przekonali się o tym pracownicy warszawskiego zoo, przyglądając się dwóm szympansom, które spotkały się po latach. Samiec i samica urodziły się w zoo w Niemczech, ale po kilku miesiącach zostały rozdzielone. Po latach oba zwierzęta trafiły do warszawskiego zoo. Kiedy się zobaczyły, dosłownie padły sobie w ramiona, zaczęły się witać, przepełnione radością i szczęściem. Szympansy tworzą także zażyłe relacje ze swoimi ludzkimi opiekunami. Gdy ich tracą, popadają w apatię, leżą w klatce osowiałe, odmawiają jedzenia. Tęsknią, cierpią.
Przeczytaj też:
Mój przyjaciel człowiek
Kobieta, która rozmawia ze zwierzętami – rozmowa z Amelią Kinkade
Anna i zwierzęta
Delfiny mają świadomość własnego istnienia