Być zadowoloną z tego, co posiadam, ale też wdzięczną za to, czego nie posiadam, gdyż nie muszę być za to odpowiedzialna – oto próbka mądrości sufich.
Jeśli nie potrafimy być szczęśliwi pośród trudności, jaką wartość ma nasza duchowa praktyka?
Świetne pytanie. Właściwie zawsze aktualne, ponieważ rzadko kiedy nasze życie płynie bez trudności, prawda? Czy więc – mimo wszelkich problemów i przeszkód – pozostaję spokojna i pogodna. Jest o czym myśleć.
Cokolwiek dajemy, czemukolwiek się poświęcamy, wszystko oddajmy sile wyższej. A wtedy wyzwolimy się zarówno z dobrych, jak i ze złych owoców, które nas wiążą, zniewalają.
I jeszcze to: Bądźmy zadowoleni z tego, co posiadamy, ale też bądźmy wdzięczni za to, czego nie posiadamy, gdyż nie musimy być za to odpowiedzialni.
I jeszcze to…, i to…, wiele, wiele inspiracji w tych niewielkich książeczkach, pisanych u źródeł sufizmu uniwersalnego.
Codzienne medytacje i praktyki, wskazania i przypowieści – wprost nieprzebrane bogactwo sufich. Mamy w Polsce Macieja Wieloboba, który z mistrzowską pasją, przejętą od swoich sufickich nauczycieli, oddaje nam tę mistyczną tradycję wschodu, tak podobną do tradycji mistycznych wszystkich duchowych dróg. Czytam i czuję się przepełniona spokojem i radością, że to wszystko takie jasne, współczesne, pełne nadziei, uskrzydlające. Bliskie. Wszystkie drogi prowadzą do jedności. Spotykamy się w świecie bez podziałów i różnic, w niewidzialnej, ukrytej poza zmysłami, rzeczywistości, która zaprasza, aby jej zaufać, odprężyć się i rozgościć w niej. I działać z jej poznania.
Czy to już czas na mistyczną podróż? Najwyższy!
Maciej Wielobób „Duchowość na co dzień. Ścieżka współczesnego mistyka”, „Medytacja w życiu codziennym. Ścieżki praktyki w sufizmie uniwersalnym”, „Sny, senne wizje i przypowieści”, Wydawnictwo Sensus