Królewskie dzieci

Zapraszam na wykład i warsztat o archetypowej mocy baśni do Białegostoku 7 i 8 października.

Obraz Pauliny Karczewskiej „Bogini Red Lejdi”.

Mniej więcej w połowie życia (a bywa, że i wcześniej) zaczynamy zadawać sobie rozmaite niewygodne pytania. Na przykład takie: jaki sens mają starania, praca, obowiązki, wypełnianie zadań w naszych rolach i tożsamościach, skoro życie jest tak kruche, nietrwałe, niepewne i na bank bezpowrotnie przeminie? Dziwimy się: czy naprawdę wszystkie te przemijające zdarzenia mogą być esencją mnie? Kim ja w końcu jestem? Kim jesteśmy?

Opowieści archetypowe, w tym baśnie, przybliżają nas do odpowiedzi na te pytania. Może dlatego – z pewnością dlatego – są tak znane, popularne i nośne, zarówno w odległych, jak i współczesnych kulturach. Opowiadane z pokolenia na pokolenie, czytane, kontemplowane dają zapis ludzkiego losu. Odzwierciedlają przeznaczenie.

Jest taki rodzaj baśni, w których odnajdujemy identyczny wątek – biedne dzieci, często porzucone, osierocone, wychowywane u wieśniaków; gęsiareczki, młynarki, ogrodniczki, drwale, krawczyki i szewczyki są rozpoznawane jako zaginione królewskie dzieci. Albo – ze względu na własne szczególne cechy – dostępują zaszczytu bycia księciem i księżniczką, i stają się nimi. Nie od razu oczywiście. Najpierw czeka je proces inicjacyjny; trening odwagi, współczucia, troski, pomysłowości, pogody ducha i poczucia humoru. W magicznej podróży odnajdują skarb, wodę życia i prawdę.

Baśnie jako rodzaj opowieści archetypowych pokazują nasze wewnętrzne procesy – wszystkie postacie to obiekty w naszej psychice. To tu – w naszej psyche dokonuje się przeobrażająca podróż.

Na warsztacie przyjrzymy się tej podróży w nas, a także – co najważniejsze – rozpoznamy zapomniany, zagubiony aspekt: naszą królewskość. W baśni „Królewskie dzieci” odnajdujemy klucz do odwiecznej tajemnicy, której odkrycie wydaje się istotą wszelkich wewnętrznych poszukiwań. Księżniczki i książęta, król, królowa i królestwo – stają się naszym udziałem. Cóż to jednak znaczy w codziennych wyzwaniach współczesnego życia, w naszych wyborach, pragnieniach, intencjach i celach?

Zapraszam na wykład i warsztat. Informacje i bilety na stronie Dni Bliskości, a także na Facebooku tutaj i tutaj.